Sažetak redovnog izvještaja o stanju prirodnih i drugih nesreća na području Federacije BiH, za dane 30./31.05.2025 godine, do 10:00 sati
KLIZANJE TLA
Zeničko-dobojski kanton
Općina Žepče. U Ravnoj rijeci kod Žepča, dana 30.05.2025.godine, u večernjim satima, dogodila se nesreća u kojoj su stradali otac i sin. Dežurni opetativni MUP-a ZDK saopštio je da je nesreća nastupila usljed odrona zemljišta, a smrtno je stradalo lice R.P., dok je njegov sin R.M.zadobio povrede, te je vozilom Hitne pomoći prevezen u Dom zdravlja Žepče, gdje mu je ukazana lječnička pomoć. Na lice mjesta, osim Hitne pomoći, izašli su i pripadnici PVJ Žepče, i pripadnici PU Žepče koji trenutno vrše uviđaj. O svemu je upoznat i Kantonalni tužilac. Prema nezvaničnim informacijama otac i sin su obarali stablo, te izazvali odron koji je uzrok ove tragedije.
Kanton Sarajevo
Općina Stari Grad. Općinski štab civilne zaštite Stari Grad organizovao je 24-satno osmatranje terena na ugroženim područjima od klizišta, lokalitetima Curine njive, Knjeginjac i Bistrički potok u cilju osiguranja provođenja pravovremenih mjera zaštite stanovništva (pravovremenog upozoravanja i evakuacije, ukoliko to situacija bude zahtijevala) i infrastrukture. Uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo, terenskim obilaskom navedenih lokacija dana 30.05.2025. godine, utvrdili su slijedeće stanje:
1.Curine njive (Opština Istočni Stari Grad i Općina Stari Grad Sarajevo – Bostarići):
-Uočene su izražene geološke promjene, uključujući formiranje pukotina usljed atmosferskih uticaja i pucanja tla (na dijelu „Curine njive ispod igrališta“ – dio šumskog zemljišta).
-U skladu sa Izvještajem o radu Interinstitucionalne radne grupe u procjeni stanja na lokalitetima klizište Curine njive i Bistrički potok, sa prijedlogom intervencije i trajnih mjera od 15.10.2024.godine, izvršeno je izvođenje drenaža i kontrolisana odvodnja vode iz tijela klizišta do najbližeg recipijenta.
-Stručni tim Instituta za geotehniku i geološko inženjerstvo sa Građevinskog fakulteta u Sarajevu provodi geotehnička istraživanja tla, uključujući izradu geoloških bušotina, radi prikupljanja podataka potrebnih za procjenu svojstava tla i izradu projekta sanacije aktivnog klizišta.
-Ocjena rizika: Lokalitet je ocijenjen kao kritičan zbog intenzivnih i dinamičnih geoloških procesa te zahtijeva pojačan i kontinuiran monitoring.
2.Knjeginjac (Opština Istočni Stari Grad):
-Nije zabilježeno novo odlaganje građevinskog materijala. Uočeno je slijeganje postojećeg deponijskog materijala uz početne znakove erozije, što ukazuje na postepenu konsolidaciju tla i uticaj atmosferskih faktora.
-U skladu sa Izvještajem o radu Interinstitucionalne radne grupe u procjeni stanja na lokalitetima klizište Curine njive i Bistrički potok sa prijedlogom intervencije i trajnih mjera od 15.10.2024.godine na predmetnom lokalitetu su izvedeni radovi na drenažnim kanalima, čime se obezbijedila efikasna odvodnja površinskih voda.
-Na donjem dijelu deponijskog materijala, stručni tim Instituta za geotehniku i geološko inženjerstvo sa Građevinskog fakulteta u Sarajevu provodi geotehnička istraživanja tla, uključujući izradu geoloških bušotina, radi prikupljanja podataka potrebnih za procjenu svojstava tla i izradu projekta sanacije aktivnog klizišta.
-Ocjena rizika: Slijeganje deponijskog materijala i pojačana erozija usljed atmosferskih uticaja.
3.Bistrički potok (Općina Stari Grad Sarajevo – Boguševac i Opština Istočni Stari Grad):
-Korito potoka i dalje je djelimično zatrpano zemljano-kamenim materijalom i obrušenim stablima.
-Nisu zabilježene nove degradacije, niti su poduzete aktivnosti na uklanjanje postojećih prepreka.
-Povećana opasnost od plavljenja u slučaju obilnih padavina, akumulacija nanosa uzvodno od začepljenja, u slučaju obilnih padavina mogućnost erozije obale usljed promijenjenog toka vode.
4.Evakuacija stanovništva sa ugroženih područja:
Na osnovu Naredbi Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo (br.08-40-1128-2/24 od 01.11.2024.godine i br.08-40-1128-2.1/24 od 20.11.2024.godine), kao i Planova evakuacije Općine Stari Grad Sarajevo, Služba civilne zaštite redovno obilazi naselja Bostarići, Ablakovina i Ablakovina čikma.
U toku su procjene rizika i pripreme za eventualno izmještanje stanovništva u sigurnije objekte, koje će osigurati Općina Stari Grad Sarajevo.
Tuzlanski kanton
Grad Srebrenik. U mjestu Klisura-Srebrenik, MZ-Potpeć aktivirano je klizište širih razmjera, dana 12.05.2025. godine. Pomjeranjem tla veća količina stabala i zemlje je skliznula u rijeku Tinju i zatrpala korito te je na taj način stvorena brana u koritu rijeke.
POŽARI
Tuzlanski kanton
Općina Banovići Vatrogasna jedinica općine Banovići imala je intervenciju na gašenju požara u krugu površinskog kopa Grivice, gdje je gorio rudnički kamion – damper. Požar je lokaliziran i ugašen.
Hercegovačko-neretvanski kanton
Grad Mostar. Vatrogasna jedinica grada Mostara imala je dvije intervencije na gašenju požara, i to:
– od 20:15 do 21:35 sati, Kosor, gorio otpad,
– od 23:15 do 23:50 sati, Bulevar, intervencija nakon prijave o dimu iz stana.
Grad Čapljina. Vatrogasna jedinica grada Čapljine imala je intervenciju na gašenju požara od 23:50 do 00:15 sati, na Rivi, gdje je gorjela kanta za otpad.
Zeničko-dobojski kanton
Grad Zenica. Vatrogasna jedinica grada Zenice imala je intervenciju na gašenju požara u ulici Ivana Gundulića, gdje je gorjela štala. Požar je ugašen. Nije bilo povrijeđenih lica. Pričinjena je veća materijalna šteta.
Kanton Sarajevo
Profesionalna vatrogasna jedinica Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo imala je dvije manje intervencije na gašenju požara, i to: jednu na gašenju dimnjaka i jednu na gašenju elektro-instalacija na kući.
Tehničke intervencije
Hercegovačko-neretvanski kanton
Grad Čapljina. Vatrogasna jedinica grada Čapljina ima tehničku intervenciju na asistiranju kod saobraćajne nesreće jutros od 04:30 sati kod mjesta Ševaš Njive, na magistralnom putu M-17, gdje je došlo do saobraćajne nesreće u kojoj su smrtno stradale tri osobe, dok su dvije osobe dobile povrede do sada neutvrđenog stepena. Zbog nesreće je obustavljen promet. Intervencija je u toku.
ZARAZNE BOLESTI KOD LJUDI – epidemije
Kanton Sarajevo
JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo. Ministar zdravstva Kantona Sarajevo je dana, 23.05.2025 godine donio Naredbu o proglašenju epidemije zarazne bolesti Leptospiroze za ugroženo područje, teritorij Kantona Sarajevo. Broj oboljelih u Kantonu Sarajevo od Leptospiroze na dan, 30.05.2025 godine, prikazana je slijedećoj tabeli:
| Ukupan broj oboljelih od Leptospiroze u Kantonu Sarajevo – Stanje na dan: 30.05.2025. godine | Broj prijavljenih slučajeva Leptospiroza po općinama | |||
| Novi Grad | Centar | Ilidža | Stari Grad | |
| 35 | 27 | 4 | 3 | 1 |
FEDERALNI OPERATIVNI CENTAR




