Sažetak redovnog izvještaja o stanju prirodnih i drugih nesreća na području Federacije BiH, za dane 23./24.02.2026. godine, do 10:00 sati

ZEMLJOTRES  

Zapadnohercegovački kanton

Općina Grude. Dana 23.02.2026. godine aparati u Centru za seizmologiju Federalnog hidrometeorloškog zavoda registrovali su dva zemljotresa na području Hercegovine. Epicentri zemljotresa su bili na lokaciji Gruda. Prvi zemljotres se dogodio u 20:29 sa magnitudom 4.0 Richtera, a intenzite je iznosio između V-VI stepeni Merkalijeve skale. Drugi registrovani zemljotres se dogodio u 20:35 sa magnitudom 3.4 Richtera, a intenzitet je bio IV stepena Merkalijeve skale. Prema preliminarnim podacima ovi zemljotresi nisu izazvali štete na objektima, sem panike među stanovništvom. Na nekoliko lokacija došlo je i do manjih odrona, zbog čega su cestarske službe odmah izašle na teren kako bi osigurale prometnice i uklonile prepreke.

 

POPLAVE-VODOSTAJI

Hercegovačko-neretvanski kanton

Vodostaji rijeka:

 

VODOTOK

HIDROLOŠKA POSTAJA VRIJEME VODOSTAJ REDOVNA OBRANA

OD POPLAVA

 

Neretva

 

Glavatičevo 07:00 sati 85 cm 160 cm
Mostar 07:00 sati 430 cm 850 cm
Čapljina 07:00 sati -135 cm 200 cm
Trebižat Humac 07:00 sati 295 cm 280 cm
Krupa Dračevo 07:00 sati 126 cm 300 cm
Bregava Stolac 07:00 sati 95 cm 110 cm
Buna Buna 07:00 sati 165 cm 265 cm
Jasenica Jasenica-Most 07:00 sati 113 cm 130 cm
Radobolja Mostar 07:00 sati 72 cm   75 cm

 

Stanje na hidroelektranama:

HE VRIJEME KOTA PROTOK STANJE
Jablanica 07:00 sati  267,05 m n.v.

(max. 270 m)

191,2 m3/s  
Grabovica 07:00 sati 158,56 m n.v.

(max. 159 m)

87 m3/s  
Salakovac 07:00 sati 122,14 m n.v.           (max.123,10 m) 72 m3/s  
Mostar 07:00 sati 75,63 m n.v.

(max. 78 m)

250 m3/s  
Rama 07:00 sati 579,82 m n.v.

(max 595 m)

64 m3/s  
M. Blato 07:00 sati 223,73 m n.v.   40 m3/s  

 

Zapadnohercegovački kanton

Trebižat, vodomjerna postaja Humac u 07:45 sati, vodostaj 295 cm (280 cm redovne mjere obrane od poplava, 330 cm izvanredne mjere) s trendom rasta +1 cm.

Na snazi su redovne mjere obrane od poplava. 

Posavski kanton

Vodostaj rijeke Save je u porastu na cijelom području kroz Posavski kanton.

Bosanski Brod……………………………           488  (pripremno stanje), jučer 473 cm,

Bosanski Šamac…………………………            329 (normalno stanje), jučer 276 cm,

Orašje…………………………………….             566 (normalno stanje), jučer 548 cm.

 

KLIZANJE TLA  

Kanton Sarajevo

Općina Stari Grad. U skladu sa naredbama Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo, Općinski štab civilne zaštite Stari Grad organizovao je 24-satno osmatranje  (monitoring) terena na ugroženim područjima od klizišta, lokalitetima Curine njive, Knjeginjac i Bistrički potok (teritorija  Općine Stari Grad Sarajevo i Opštine Istočni Stari Grad), te kontinuiranu analizu i procjenu stanja na ugroženom području u cilju osiguranja provođenja pravovremenih mjera zaštite stanovništva (pravovremenog upozoravanja i evakuacije stanovništva, ukoliko to situacija bude zahtijevala) i materijalnih dobara. Uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo, terenskim obilaskom navedenih lokacija dana, 23.02.2026. godine utvrdili su slijedeće stanje:

Na lokalitetu Curine njive izvršen je vizualni pregled stanja na klizištu, te je u odnosu na prethodne dane bez većih promjena. Na igralištu sa gornje strane urađena drenaža koja je zbog padavina kiša i snijega u pojedinim dijelovima isprana vodom. Nedostaje drenažnog šljunka te je voda skrenuta na drugu stranu prema potocima u šumu prema rasadniku. Na samom igralištu uočeno blago ulegnuće tla. Ispod i iznad igrališta vidljiva nageta i polomljena stabla, kao i dosta vlage na samom igralištu i ispod istog. Dotok vode sa drenaže i sa izvora u povećanom dotoku.

Na lokalitetu Knjeginjac nije zabilježeno novo odlaganje građevinskog materijala. Uočeno je slijeganje postojećeg deponijskog materijala uz početne znakove erozije, što ukazuje na postepenu konsolidaciju tla i uticaj atmosferskih faktora. Vizualnim pregledom uočeno je povećano prisustvo vlage u tlu. Na gornjem dijelu deponije i dalje je prisutna blaga erozija površinskog sloja. U donjem dijelu uočene su plavne i blatnjave površine pri čemu je vidljivo pojačano oticanje vode u pravcu klizišta.

Izvršenim obilaskom i vizualnim pregledom lokaliteta Bistričkog potoka utvrđeno je da je korito potoka je i dalje djelimično zatrpano zemljano-kamenim materijalom i obrušenim stablima. Nisu evidentirane nove degradacije, niti su poduzete aktivnosti na uklanjanju postojećih prepreka.

 

POŽARI  

Unsko-sanski kanton

Grad Bihać.Vatrogasna jedinica grada Bihaća imala je tri intervencije na gašenju požara i to:

– u mjestu Sokolac, gdje je gorjela trava i nisko rastinje,

– u reonu mjesta Srbljani-Spahići, gdje je gorjela trava i nisko rastinje,

– u mjestu Vedro Polje, gdje je gorjelo nisko rastinje.

Grad Bosanska Krupa.Vatrogasna jedinica grada Bosanska Krupa imala je dvije intervencije na gašenju požara i to:

– od 18:00 do 19:30 sat,i u mjestu Vranjska, gdje je gorjelo nisko rastinje,

– od 19:35 do 20:30 sati, u mjestu Jezerski, gdje je gorjelo nisko rastinje.

Grad Cazin. Vatrogasna jedinica grada Cazina imala je dvije intervencije na gašenju požara i to:

– od 15:02 do 16:35 sati, u mjestu Ponjevići, gdje je gorjelo nisko rastinje,

– od 20:05 do 20:30 sati, u mjestu Durdžići, gdje je gorjela šuma.

Općina Bosanski Petrovac. Vatrogasna jedinica općine Bosanski Petrovac imala je intervenciju na gašenju požara od 18:40 do 20:30 sati, u mjestu Kolunić, gdje je gorjela trava.

Općina Sanski Most. Vatrogasna jedinica općine Sanski Most imala je intervenciju na gašenju požara od 13:40 do 16:05 sati, u mjestu Hrustovo, gdje je gorjela trava.

Općina Velika Kladuša. Vatrogasna jedinica općine Velika Kladuša imala je dvije intervencije na gašenju požara i to:

– od 11:38 do 13:30 sati, u mjestu Slapnica, gdje je gorjela  šuma,

– od 15:35 do 16:45 sati, u mjestu Vrnograč, gdje je gorjela  trava. 

Hercegovačko-neretvanski kanton

Grad Mostar. Vatrogasna jedinica grada Mostara imala je intervencije na gašenju požara i to:

– od 17:45 do 18:10 sati, na Bijelom Brijegu, gdje je gorio otpad,

– od 21:05 do 21:40 sati, u Vrapčićima ( bivša fabrika Đuro Salaj ), gdje je gorjela trava i nisko rastinje,

– od 23:40 do 00:45 sati, u Željuši, gdje je gorio otpad.

Grad Stolac. Vatrogasna jednica grada Stoca imala je intervenciju na gašenju požara od 21:00 do 21:45 sati,  u industrijskoj zoni Hodovo, gdje je gorjela trava i otpad.

Općina Prozor-Rama. Vatrogasna jednica općine Prozor-Rama imala je intervencije na gašenju požara i to:

– od 17:30 do 18:40 sati, na Ometalima, gdje je gorjela trava i nisko rastinje,

– od 23:00 do 00:00 sati, na Makljenu, gdje je gorio kontejner za otpad.

Tuzlanski kanton

Grad Tuzla. Vatrogasna jedinica grada Tuzle imala je intervencije na gašenju požara i to:

– u ulici Vukovarska, gdje je gorio privatni stambeni objekt (kuća),

– u ulici A. Lebeničnik, gdje je gorio kontejner za otpad. Požari su lokalizirani i ugašeni.

Grad Gračanica. Vatrogasna jedinica grada Gračanica imala je intervenciju na gašenju požara  u MZ Donja Lohinja, gdje je gorio dio krova na osnovnoj školi. Na intervenciju izašla tri vatrogasca sa jednim vozilom. Požar je lokaliziran i ugašen.

Grad Gradačac. Vatrogasna jedinica grada Gradačca imala je intervenciju na gašenju požara u naselju Požarike, gdje je gorio privatni stambeni objekt (kuća).

Grad Srebrenik. Vatrogasna jedinica grada Srebrenika imala je intervenciju na gašenju požara u MZ Lisovići u naselju Ahmetovići, gdje je gorio dimnjak na privatnom stambenom objektu.

Zeničko-dobojski kanton

Općina Kakanj. Vatrogasna jednica općine Kakanj imala je intervenciju na gašenju požara u ulici A. Izetbegovića, gdje je gorio poslovni objekat. Požar je ugašen.

Kanton 10

Općina Drvar. Vatrogasna jednica općine Drvar imala je dvije intervencije na gašenju požara i to: u 15:30 sati te u 19:10 sati, gdje je gorjela suha trava i nisko rastinje. Oba požara su ugašena.

Grad Livno. Vatrogasna jedinica grada Livna imala je intervenciju na gašenju požara od 14:30 do 17:15 sati, u mjestu Vržerala, gdje je gorjelo nisko raslinje i suha trava. Požar ugašen.

Kanton Sarajevo

Pripadnici Profesionalne vatrogasne jedinice Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo u izvještajnom periodu imali su veću intervenciju dana 23.02.3026.godine u 15:09 sati u ulici Fadile Odžaković Žute bb gdje je gorio napušten objekat. Požar je ugašen u 17:15 sati a na gašenju požara je učestvovalo 9 vatrogasaca sa 3 vatrogasna vozila. Također, imali su i 6 manjih intervencija i to: 3 intervencije na gašenju zapaljenog otpada u kontejneru, 1 intervencija na gašenju zapaljenog niskog rastinja i 2 interencije po dojavi dima u stambenom objektu.

 

ZAGAĐIVANJE OKOLIŠA  

Hercegovačko-neretvanski kanton

Prema podacima FHMZ-a, indeks kvalitete zraka u 08:00 sati, u Mostaru je označen kao vrlo zagađen, a na Ivan Sedlu kao dobar.

 

                                                                            

FEDERALNI OPERATIVNI CENTAR