Sažetak redovnog izvještaja o stanju prirodnih i drugih nesreća na području Federacije BiH, za dane 05./06.11.2025 godine, do 10:00 sati

KLIZANJE TLA

 

Kanton Sarajevo

Općina Stari Grad. Općinski štab civilne zaštite Stari Grad organizovao je 24-satno osmatranje terena na ugroženim područjima od klizišta, lokalitetima Curine njive, Knjeginjac i Bistrički potok u cilju osiguranja provođenja pravovremenih mjera zaštite stanovništva (pravovremenog upozoravanja i evakuacije, ukoliko to situacija bude zahtijevala) i infrastrukture. Uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo, terenskim obilaskom navedenih lokacija dana 05.11.2025. godine, utvrdili su slijedeće stanje:

1.Curine njive (Opština Istočni Stari Grad i Općina Stari Grad Sarajevo – Bostarići):

Uočene su geološke promjene, uključujući formiranje pukotina uslijed atmosferskih uticaja i pucanja tla (na dijelu “Curine njive ispod igrališta” – dio šumskog zemljišta).

Obilaskom lokaliteta Curine Njive izvršen je vizualni pregled terena. Na igralištu sa gornje strane urađena drenaža i voda skrenuta na drugu stranu prema potocima u šumu prema rasadniku. Vizualnim pregledom primjećena je vlaga, erozija tla i širenje pukotina na navedenoj lokaciji,  kao i veća vlaga u pukotinama i nagnutim stablima. Na igralištu manje količine vode, dok je ispod istog vidljiva vlaga vlažno zemljište, slaganje tla kao i erozija zemlje prema kućama Kerića. Dotok vode sa drenaže i sa izvora u manjim količinama.

Ocjena rizika: Lokalitet je ocijenjen kao uslovno kritičan zbog geoloških procesa, te zahtijeva kontinuiran nadzor.

2.Knjeginjac (Opština Istočni Stari Grad):

Nije zabilježeno novo odlaganje građevinskog materijala. Uočeno je slijeganje postojećeg deponijskog materijala uz početne znakove erozije, što ukazuje na postepenu konsolidaciju tla i uticaj atmosferskih faktora. Na lokaciji Knjeginjac vidljivo je novo slijeganje deponije, kao i osipanje zemlje sa zidova deponije. Na nasipu vidljive i bare sa vodom. Donji dio nasipa vlažan, dok je dotok vode u manjim količinama prema drenaži. Zemljište vlažno.

Ocjena rizika: Slijeganje deponijskog materijala i erozija usljed atmosferskih uticaja.

3.Bistrički potok (Općina Stari Grad Sarajevo – Boguševac i Opština Istočni Stari Grad):

Korito potoka je i dalje djelimično zatrpano zemljano-kamenim materijalom i obrušenim stablima.

Nisu evidentirane nove degradacije, niti su poduzete aktivnosti na uklanjanju postojećih prepreka.

Nadzor na lokaciji Bistričkog potoka i duž istog se ne izvode radovi za rašćiščavanje, tako da je isti u dijelu nasipa i dalje zatrpan sa kamenjem i stablima. Dotok vode kroz Bistrički potok sa Trebevića u minimalnim kolićinama, dok se sa kaptaže izvora kod mosta na Boguševcu i dalje ulijeva višak vode u koritu potoka.

Ocjena rizika: Povećana opasnost od plavljenja u slučaju obilnih padavina, akumulacija nanosa uzvodno od začepljenja, u slučaju obilnih padavina mogućnost erozije obale uslijed promijenjenog toka vode.

4.Evakuacija stanovništva sa ugroženih područja:

Na osnovu Naredbi Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo (br. 08-40-1128-2/24 od 01.11.2024. godine i br. 08-40-1128-2.1/24 od 20.11.2024. godine), kao i Planova evakuacije Općine Stari Grad Sarajevo, Služba civilne zaštite redovno obilazi naselja Bostarići, Ablakovina i Ablakovina čikma.

U toku su procjene rizika i pripreme za eventualno izmještanje stanovništva u sigurnije objekte, koje će osigurati Općina Stari Grad Sarajevo.

 

Tuzlanski kanton

Grad Srebrenik. Klizište širih razmjera u mjestu Orlova Klisura, na koju CZ Grada Srebrenik već više mjeseci upozorava, Federalni vodni inspektor je svojim aktom broj:14-21-4-02731/2025-1405-2-P od 26.05.2025 godine izdao nalog Federalnoj Agenciji za vodno područje rijeke Save za hitno poduzimanje mjera uklanjanja materijala iz korita rijeke Tinje kako bi se normalizirao  protok vode koritom rijeke Tinje a sve sa naznakom odmah, još uvijek nije sanirano.

 

POŽARI

 

Kanton Sarajevo

Profesionalna vatrogasna jedinica Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo imala je veću intervenciju na gašenju požara dana, 06.11.2025. godine, u 01:54 sata, u ul. Halida Kajtaza bb, Općina Centar, gdje je došlo do požara na napuštenoj kući. Požar je lokalizovan u 02:15 sati, a likvidiran u 03:05 sati. U gašenju požara učestvovalo je 11 vatrogasaca sa dva vatrogasna vozila. Nije bilo povrijeđenih lica.

 

Unsko-sanski kanton

Grad Bosanska Krupa. Vatrogasna jedinica grada Bosanska Krupa imala je intervenciju na gašenju požara od 17:10 do 18:20 sati, u mjestu Tećija, gdje je gorjela trava i nisko rastinje.

Grad Cazin. Vatrogasna jedinica grada Cazina imala je intervenciju na gašenju požara od 18:50 do 20:50 sati u mjestu Polje, gdje je gorjelo smeće.

 

Tuzlanski kanton

Grad Tuzla. Vatrogasna jedinica grada Tuzla imala je intervenciju na gašenju zapaljene šljake u kotlovnici osnovne škole Simin Han.

Općina Kalesija. Vatrogasna jedinica općine Kalesija imala je intervenciju na gašenju požara u MZ Sarači, gdje je gorio dimnjak na porodičnoj kući.

Grad Lukavac. Vatrogasna jedinica grada Lukavca imala je intervenciju na gašenju požara na magistralnom putu M-17, lokacija semafori Lukavac, Gračanica, Tuzla jezero Modrac, gdje je gorio automobil.

 

Posavski kanton

Grad Orašje. Zajednička profesionalna vatrogasna jedinica Posavskog kantona, Odjeljenje Orašje imala je intervenciju na gašenju požara na deponiji smeće u Gradu Orašje. Požar je ugašen.

 

Hercegovačko-neretvanski kanton

Grad Konjic. Vatrogasna jedinica grada Konjica imala je intervenciju na gašenju požara od 14:37 do 15:55 u Ul. Luka, gdje je gorio dimnjak.

 

FEDERALNI HIDROMETEOROLOŠKI ZAVOD

 

Meteoalarm: Federalni hidrometeorološki zavod izdao je Žuti nivo upozorenja za  veći dio Bosne i Hercegovine zbog magle po kotlinama i riječnim tokovima u prijepodnevnim satima.

Budite svjesni lokalno guste magle. Može izrazito uticati na rutinske aktivnosti na otvorenom. Može izazvati kašnjenje letova i zatvaranje aerodroma, otežane uslove za vožnju i duže vrijeme putovanja.

 

FEDERALNI OPERATIVNI CENTAR