Sažetak redovnog izvještaja o stanju prirodnih i drugih nesreća na području Federacije BiH, za dane 09./10.02.2025 godine, do 10:00 sati
KLIZANJE TLA, SNJEŽNE LAVINE I NANOSI
Kanton Sarajevo
Općina Stari Grad. Općinski štab civilne zaštite Stari Grad organizovao je 24-satno osmatranje terena na ugroženim područjima od klizišta, lokalitetima Curine njive i Bistrički potok u cilju ranog upozoravanja ugroženog stanovništva i njihove eventualne evakuacije. Uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo i pripadnici službi zaštite i spašavanja Općine Stari Grad Sarajevo, izlaskom na navedene lokacije dana 09.02.2025. godine, utvrdili su slijedeće stanje:
1) Lokalitet “Curine njive” – Opšina Istočni Stari Grad i Općina Stari Grad Sarajevo (Bostarići)
Izlaskom na lice mjesta dana 09.02.2025.godine uočeno je da su na terenu formirane pukotine uslijed naprezanja i pomjeranja tla duž klizne plohe te iste variraju u veličini, obliku i orijentaciji. Dolazi do vidljivih promjena oblika pukotina odnosno povećanje širine i dužine istih. Na dijelu lokaliteta “Curine njive-igralište” dolazi do konstantnog priliva vode jačeg intenziteta, koji stvara djelomični plavnu livadu koja uslijed temperaturnih oscilacija dovodi do pojave leda. Pojave vode u zapadnom dijelu klizišta neposredno ispod nasipa ne može se tačno utvrditi. Ove vode prodiru u tijelo klizišta i slabe otporne karakteristike tla duž klizne plohe (pretpostavka je da se ista javlja iz podzemnih kaptaža koje trpe pritisak zemlje odnosno građevinskog materijala sa nasipa). U gornjem dijelu odloženog materijala/nasipa nisu uočene pojave vode ili konstantan priliv vode u tijelo klizišta. Na predmetnom ugroženom terenu nisu konstatovani stalni tokovi vode. Povremeni bezimeni potok se blago usjekao u centralnom i donjem dijelu padine/nasipa, a u dijelu njegovog korita na kratkom rastojanju od par metara se isti gubi infiltrirajući se u pukotine tijela klizišta. U dijeli ispod lokaliteta “Curine njive-igralište” (dio Općine Stari Grada Sarajevo) vidljiva promjena oblika ranije nastalih pukotina odnosno znatno povećanje širine i dužine istih. Teren je i dalje zavodnjen te ima negativan uticaj na procese klizanja tla. Ove promjene ukazuju na moguće aktivno klizanje tla, što je pojačano zavodnjavanjem terena. Zavodnjavanje može dodatno destabilizirati tlo, smanjujući njegovu čvrstoću i povećavajući rizik od klizanja. Na predmetnom lokalitetu vrši se 24-satno osmatranje terena od strane uposlenika Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo kao i službi zaštite i spašavanja Općine Stari Grad Sarajevo u cilju ranog upozoravanja ugroženog stanovništva i njihove evakuacije kao i upozoravanja Operativnog centra Općine Stari Grad Sarajevo, Općinskog štaba civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo i službi zaštite i spašavanja Općine Stari Grad Sarajevo te Operativnog centra Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo.
2) Lokalitet “Knjeginjac” – Opšina Istočni Stari Grad
Izlaskom na lokalitet “Knjeginjac” dana 09.02.2025.godine uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo utvrdili su da se na predmetnom lokalitetu ne vrši odlaganja nove količine zemljanog i kamenog materijala odnosno da se ne izvode nikakvi građevinski radovi. Također je utvrđeno da je od strane Opštine Istočni Stari Grad u ranijem periodu postavljen dio metalnih stubova i zaštite ograde koje ima za cilj sprječavanje eventulanog odlaganja nove količine zemljanog i kamenog materijala. Na deponiji kod objekta u izgradnji objekta “Trebević Hills” nisu vidljiva nova odlaganja građevinskog, niti drugog materijala.
U gornjem dijelu odloženog materijala/nasipa završeni su geološki radovi na ispitivanju tla – bušenje istražnih bušotina od strane predstavnika Instituta za geotehniku i geološko inženjerstvo Građevinskog fakulteta u Sarajevu. U toku naredne sedmice planiran je nastavak istih u donjem dijelu odloženog materijala/nasipa.
3) Lokalitet Bistrički potok – Općina Stari Grad Sarajevo (Boguševac) i Opština Istočni Stari Grad
Izlaskom na lice mjesta dana 09.02.2025.godine uočeno je da je korito Bistričkog potoka i dalje djelimično zasuto materijalom sa deponije, obrušenim stablima te ranije isječenim stablima. Nisu uočena nova obrušavanja materijala sa deponije u vidu zemljano-kamenog materijala i stabala niti je uočeno da je vršeno uklanjanje ranije odloženog zemljano-kamenog materijala i stabala. Na predmetnom lokalitetu vrši se 24-satno osmatranje terena od strane uposlenika Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo te se informacije dostavljaju dežurnom Operativnom centru.
4) Naredba Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo o evakuaciji stanovništva sa ugroženog područja Općine Stari Grad, broj: 08-40-1128-2/24 od 01.11.2024.godine i broj: 08-40-1128-2.1/24 od 20.11.2024.godine
Postupajući po Naredbi Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo o evakuaciji stanovništva sa ugroženog područja Općine Stari Grad, broj: 08-40-1128-2/24 od 01.11.2024.godine, uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo redovno vrše obilazak stambenih objekata i građana ulica Bostarići, Ablakovina i Ablakovina čikma.
U skladu sa Planom evakuacije i zbrinjavanja stanovništva u slučaju procjene da može doći do prirodnih ili drugih nesreća ili da je proglašeno stanje prirodne ili druge nesreće na području Općine Stari Grad Sarajevo – lokalitet MZ “Širokača”, ulica Bostarići i Ablakovina, broj:12-40-222-87/24 od 30.10.2024.godine, te Izmjenama i dopunama Plana evakuacije i zbrinjavanja stanovništva u slučaju procjene da može doći do prirodnih ili drugih nesreća ili da je proglašeno stanje prirodne ili druge nesreće na području Općine Stari Grad Sarajevo – lokalitet MZ “Širokača”, ulica Bostarići i Ablakovina, broj:12-40-222-96/24 od 06.11.2024.godine, a koje je donio Općinski štab civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo, uposlenici Službe civilne zaštite i Službe za poslove mjesnih zajednica Općine Stari Grad Sarajevo poduzimaju daljnje aktivnosti za smještaj stanovništva sa ugroženog područja u dostupne smještajne jedinice koje su osigurane posredstvom Općine Stari Grad Sarajevo.
POŽARI
Unsko-sanski kanton
Grad Bihać. Vatrogasna jedinica grada Bihaća imala je dvije intervencije na gašenju požara i to:
– u ulici Žegarska Aleja, gdje je gorjio dimnjak,
– u ulici Mehmeda Paše Sokolovića, gdje je gorjio dimnjak.
Općina Sanski Most. Vatrogasna jedinica općine Sanski Most imala je intervenciju na gašenju požara od 08:10 do 09:30 sati, u Ul. Muse Ćazima Ćatića, gdje je gorio dimnjak.
Općina Bosasnki Petrovac. Vatrogasna jedinica općine Bosanski Petrovac imala je intervenciju na gašenju požara od 17:10 do 18:40 sati, u mjestu Medeno Polje, gdje je gorjela trava i nisko raslinje.
Tuzlanski kanton
Grad Lukavac. Vatrogasna jedinica grada Lukavac imala je intervencije na gašenju požara i to:
– na lokaciji Koksara, gdje je gorjelo nisko rastinje,
– na lokaciji Dom Zdravlja Lukavac, gdje je gorio otpad u kontejneru.
Grad Tuzla. Vatrogasna jedinica grada Tuzla imala je intervencije na gašenju požara i to:
– na lokaciji Paša Bunar, gdje su gorili samonosivi kablovi na stubištu,
– na lokaciji Požarnica, gdje je gorjelo nisko rastinje,
– na lokaciji Badre, gdje je gorio dimnjak.
Hercegovačko-neretvanski kanton
Grad Čapljina. Vatrogasna jedinica grada Čapljina imala je intervencije na gašenju požara i to:
– od 15:35 do 16:00 sati, u Dretelju, gdje je gorjela trava i nisko rastinje,
– od 17:45 do 18:25 sati, na gradskoj deponiji Ada, gdje je gorio otpad,
– od 23:50 do 01:20 sati, na gradskoj deponiji Ada, gdje je gorio otpad.
Grad Konjic. Vatrogasna jedinica grada Konjic imala je intervencije na gašenju požara i to:
– od 15:03 do 16:00 sati, u mjestu Lisičići, gdje je gorjela šuma,
– od 20:46 do 21:15 sati, u ulici 4 muslimanska, gdje je gorio dimnjak.
Grad Stolac. Vatrogasna jedinica grada Stolac imala je intervenciju na gašenju požara od 15:25 do 16:15 sati, gdje je gorio otpad u napuštenom objektu.
Općina Jablanica. Vatrogasna jedinica općine Jablanica imala je intervencije na gašenju požara i to:
– od 18:46 do 20:00 sati, na Zlatama, gdje je gorjelo sijeno,
– od 21:02 do 21:30 sati, u Ul. Darovatelja krvi, gdje je gorio otpad.
Kanton Sarajevo
Pripadnici Profesionalne vatrogasne jedinice Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo u izvještajnom periodu imali su 11 manjih intervencija i to: 6 intervencija na gašenju zapaljenog niskog rastinja, 2 na gašenju zapaljenog otpada, jedna na gašenju zapaljenog dimnjaka, jedna na gašenju zapaljenog automobila i jedna na gašenju manjeg požara u stambenom objektu.
Kanton 10
Općina Tomislavgrad. Vatrogasna jedinica općine Tomislavgrad imala je intervencije na gašenju požara i to:
– od 15:00 -16:15 sati, u Mandinom selu, gdje je gorjela trava i nisko rastinje,
– od 16:15-17:20 sati, u mjestu Lipa, kod groblja, gdje je gorjela trava i borovina.
Ooćina Kupres. Vatrogasna jedinica općine Kupres imala je intervencije na gašenju dva požara na lokalitetu Botun, gdje je opožarena površina 2 ha
Zapadnohercegovački kanton
Općina Posušje. Vatrogasna jedinica općine Posušje imala je intervenciju na gašenju požara od 14:35 do 17:20 sati, u Tribistovu,mjesto Luke, gdje je gorjela suha trava i nisko rastinje. Opožareno je oko 10.000 m2. Požar su gasila dva vatrogasca PVP Posušje sa jednim vozilom i jedan vatrogasac DVD Rakitno sa jednim vozilom.
Grad Široki Brijeg. Vatrogasna jedinica grada Široki Brijeg imala je intervenciju na gašenju požara od 15:30 do 16:05 sati, u Vaganskom polju, gdje je gorjela suha trava i nisko rastinje. Opožareno je oko 1.000 m2. Požar su gasila dva vatrogasca sa jednim vozilom.
Zeničko-dobojski kanton
Grad Zenica. Vatrogasna jedinica grada Zenica imala je intervenciju na gašenju požara na putu za Moščanicu iza mjesta Tišina, gdje je gorjela suha trava i nisko rastinje.
Grad Visoko. Vatrogasna jedinica grada Visoko imala je intervenciju na gašenju požara u naselju Porječani, gdje je gorio dimnjak na kući.
Općina Kakanj. Vatrogasna jedinica općine Kakanj imala je intervencije na gašenju požara i to:
– u naselju Doboj, gdje je gorjela suha trava i nisko rastinje,
– u ulici S.ef. Merdanovića, gdje je gorio otpad u kontejneru.
Općina Žepče. Vatrogasna jedinica općine Žepče imala je intervenciju na gašenju požara u naselju Tatarbudžak, gdje je gorjela kotlovnica.
Srednjobosanski kanton
Općina Bugojno. Vatrogasci vatrogasnog društva Bugojno imali su intervenciju na gašenja požara od 17:20 do 18:20 sati, u naselju Gaj, gdje je gorjelo nisko rastinje i suha trava.
Općina Jajce. Vatrogasna jedinica općine Jajce imala je intervenciju na gašenju požara od 15:05 do 16:00 sati, u ulici Bosanska, gdje je gorio dimnjak stambene zgrade.
Općina Travnik. Vatrogasna jedinica općine Travnik imala je intervenciju na gašenju požara od 17:20 do 20:48 sati, na lokalitetu Babanovac, gdje je gorio dimnjak na vikendici.
ZAGAĐIVANJE OKOLIŠA
Srednjobosanski kanton
Prema podacima mjerne stanice Travnik indeks kvalitete zraka je AQI 4 – zagađen.
FEDERALNI OPERATIVNI CENTAR