Direktori entitetskih uprava civilne zaštite i šef Odjela za javnu sigurnost BD BiH održali sastanak i dogovorili buduću saradnju
Razgovarano je o aktuelnim pitanjima i problemima sa kojima se Uprave i Odjel susreću na terenu, kao i o dosadašnjoj uspješnoj saradnji i realiziranim zajedničkim aktivnostima i zadacima u zaštiti i spašavanju i operacijama deminiranja i uklanjanja neeksplodiranih ubojnih sredstava. Dogovorene su i daljnje aktivnosti kako bi se unaprijedila buduća saradnja i odgovor na prirodne i druge nesreće.
U prostorijama Republičke uprave civilne zaštite RS-a u Istočnom Sarajevu danas je održan radno-konsultativni sastanak direktora Federalne i Republičke uprave civilne zaštite i šefa Odjela za javnu sigurnost BD BiH sa saradnicima.
Cilj ovog inicijalnog sastanka na kome su se prvi put zvanično susreli novi direktori Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Aldin Brašnjić i Republičke uprave civlne zaštite RS (RUCZ RS) Boris Trninić, te šef Odjela za javnu sigurnost Brčko Distrikta BiH (OZJS BD BiH) Bogdan Bratić, bio je upoznavanje i informisanje o stanju sa požarima na području entiteta kao i razgovor o dosadašnjoj saradnji koja je ocijenjena kao veoma uspješna a postignut je i dogovor o budućoj saradnji u oblasti zaštite i spašavanja. Teme koje su stavljena u fokus bile su aktivnosti za smanjenje rizika od katastrofa te važnost opremanja i obučavanja struktura zaštite i spašavanja.
Na sastanku se, između ostalog, govorilo i o operacijama deminiranja i uklanjanja neeksplodiranih ubojnih sredstava, što je u nadležnosti ovih entitetskih Uprava, statusu deminera, organizovanju specijaliziranih jedinica zaštite i spašavanja i ulozi i zadacima spasilaca ali i o zajedničkim aktivnostima na učešću u više projekata i misija koji se već provode ili su planirani u narednom periodu.
Predočeno je više prijedloga kako bi se pospješila dosadašnja uspješna saradnje ove dvije Uprave i Odjela, a mine koje su još uvijek velika prijetnja u BiH te sve učestalije i razornije prirodne i druge nesreće na području Bosne i Hercegovine u proteklom periodu još više ukazuju na potrebu zajedničkog djelovanja u ovoj oblasti.
Pristupanje BiH Mehanizmu civilne zaštite EU gdje se kroz zajednički pristup dodatno omogućava koncentracija stručnosti i kapaciteta jedinica i službi zaštite i spašavanja osigurava da pomoć bude adekvatna potrebama onih koji su pogođeni nesrećom. Udruživanje kapaciteta i sposobnosti civilne zaštite omogućava snažniji i efikasniji zajednički odgovor. Kroz aktuelne zajedničke projekte, koordinirane preko Ministarstva sigurnosti BiH, naglašena je važnost zajedničkih misija na međunarodnom nivou, kao i važnost budućeg usklađenog i koordiniranog djelovanja RCUZ RS, FUCZ I OZJS BD BiH.
Na kraju je dogovoreno da se ovakvi radni sastanaci nastave održavati i u narednom periodu.